Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Τρίτη και καλύτερη για τον Γυμναστικό!!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Λαμία, που επικράτησε με 3-1 της ΕΑΠ και διατηρήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, με τους Αχαιούς να παραμένουν στην 10η.Η ΕΑΠ πάντως έχασε τεράστια ευκαιρία να εξασφαλίσει τουλάχιστον έναν βαθμό όταν προηγήθηκε με 20-23 στο δ' σετ, αλλά δέχθηκε σερί 5-0 από τον Γυμναστικό.Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή μια διαφορά και την κράτησαν αφού η ΕΑΠ έχασε πολλά σερβίς, ενώ στο δεύτερο έγινε μάχη πόντο, πόντο μέχρι το 18-19. Η ΕΑΠ ξέφυγε 18-21 (με μπλοκ του Γιούρισιτς) και ισοφάρισε 1-1.
Στο τρίτο η Λαμία είχε μια διαφορά τριών πόντων (14-11) που έγιναν πέντε με την διπλή μπαλιά στον Παπαδόπουλο και την κίτρινη κάρτα στο νεαρό για τις διαμαρτυρίες του, γεγονός που επέτρεψε στη Λαμία να προηγηθεί με 2-1 για να φτάσουμε στο δραματικό δ' σετ.
Η Λαμία μέχρι το 17-14 ήλεγχε τον αγώνα (αν και βρέθηκε να χάνει με 2-6), ωστόσο το μπλοκ της ΕΑΠ άλλαξε τα δεδομένα και το 18-16 έγινε 18-20 και λίγο αργότερα οι Αχαιοί προηγήθηκαν 20-23 με άουτ επίθεση του Χατζηηλιάδη. Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ, ο Ασπιώτης έχασε το σερβίς κι ο Σφενδυλάκης για δεύτερο συνεχόμενο ματς αποδείχθηκε υπερπολύτιμος.
Τα σερβίς του προκάλεσαν πολλά προβλήματα (ιδιαίτερα στον μοιραίο Μίλεφ) κι αφού με μπλοκ στον Ασπιώτη έγινε το 22-23, ακολούθησε μπλοκ στον Μίλεφ (23-23) και δύο άουτ επιθέσεις του Σκοπιανού (από δικές του κακές υποδοχές για το 25-23!
«Ήρθε το τρίποντο που περιμέναμε και ζητούσαμε τόσο πολύ, παρόλο που είχαμε μέτρια απόδοση και νευρικότητα. Τώρα πλέον με αυτούς τους πόντους είμαστε σχεδόν σίγουροι στην 8άδα. Μπορούσαμε να το τελειώσουμε στο δ' σετ όταν δεν διατηρήσαμε τη διαφορά κι η Πάτρα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας προηγήθηκε με 20-23, αλλά για μια φορά ακόμη η ομάδα δείχνει στα τελειώματα των σετ τις ψυχικές της δυνάμεις και ότι πιστεύει στην ανατροπή», τόνισε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος με τον Γιώργο Χριστόπουλο να σημειώνει: «Το πιο δίκαιο θα ήταν να πάει το παιχνίδι στο 5ο σετ, αφού νομίζω ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω. Πληρώνουμε τα λάθη μας γιατί είναι απαράδεκτο για ακραίους παίκτες να κάνουν τέτοια λάθη στο 23-20 του δ' σετ. Θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος... Είναι άδικο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Η Λαμία δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ενώ για μας είναι καθοριστικό το ματς με τον Παναθηναϊκό»
Τα σετ: 25-18, 20-25, 25-17, 25-23
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 άσοι), Χατζηηλιάδης 17 (13/27 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 49% άριστες), Κόβακς 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 11 (9/14 επ.), Σιμεούνοβιτς 12 (11/21 επ., 50% υπ. - 36% άριστες), Τσούροβιτς 15 (14/24 επ.), Γκαράς -λ (57% υπ. - 36% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης 2 (2 άσοι).
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 3 (3/6 επ., 76% υπ. - 41% άριστες), Βούγιοβιτς 6 (3/4 επ.), Παπαδόπουλος Τζ. 10 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 16 (13/17 επ., 2 άσοι), Ασπιώτης 13 (11/31 επ..), Μίλεφ 9 (8/21 επ., 52% υπ. - 24% άριστες), Καραγιάννης -λ 71% υπ. - 38% άριστες) / Αχιλλεόπουλος, Μακρυγιάννης, Πατακιάρας